התמודדות עם חיות הבר במשגב

משרד מזכירות (15/09/2020 12:25)

 

שלום רב,

ברצוני להדגיש ולחדד מספר דברים עם סיום החופש וכניסה לחודשי ספטמבר-אוקטובר. 

 

1) גידור - אנו נכנסים לשלהי הקיץ וכניסה לחודשיים האחרונים ללא גשמים (בתקווה לגשמים מוקדמים...). בחודשים אלו אנו צפויים לעלייה בכניסת חזירי בר/תנים/שועלים לישובים עקב התייבשות מקורות המים בשטחים הפתוחים.  

בכדי להקדים תרופה למכה, אנו מפעילים ממשק ציד לצד פעולות מנע נוספות למניעת נזקי חיות בר בישובים. 

על כן, חשוב להמשיך לטפל בגדרות הישובים (היכן שישנן), בין אם הקמת גדרות ייעודית (מכמנים) או תחזוקה וסגירת פרצות ( כפי שנעה במורשת, רקפת ויעד) בחודשים האחרונים. אני מודע כי ישנם ישובים אשר מעוניינים לראות את הגדר שנעשתה במכמנים וזה מבורך ביותר. 

מכלול הגורמים שאנו מפעילים אמורים לצמצם את המטרדים. ציד הוא רק חלק מן הכלים, הוא מוריד את הלחץ אך לא יעלים את הבעיה לגמרי. 

בכל שאלה/התייעצות וכו', אני זמין ואשמח לסייע. 

 

2) סניטציה -  יש להמשיך לשמור על סניטציה גבוהה בישובים. חיות הבר נמשכות לישובים עקב הימצאות מים ומזון זמין. 

יש לוודא כי אזורי הפסולת והמחזור מטופלים ונקיים, פחים חומים מקובעים (ישנם תושבים אשר חיזקו בעצמם את הקיבוע), פינות גזם ללא פרי מהעצים (עד כמה שניתן..). 

בשכונות אשר ישנם אתרי בניה, יש לוודא כי פועלים אינם משאירים שאריות מזון זרוקות בערימות - הדבר מושך חיות בקלות. 

פינות האכלה לחיות מחמד - יש לוודא ניקיון לאחר האכלה. הימצאות שאריות מזון חתולים מושך כלביים כגון תן/שועל וכמובן קיפודים, גיריות ועוד. 

 

3) השקיה - רצוי להעביר השקיה לשעות הבוקר. יש לטפל בפיצוצי צנרת בגינות.  יש לייבש שלוליות מים, ביוב וכו'. במקרים בהם דשאים מושקים תכופות, ניתן להוריד כמויות השקיה ולמנוע נזקי חזירים. 

 

4) ציד - חשוב להדגיש כי כל מטרד/נזק של חיית בר בישוב, יש לעדכן אותי מיידית או את מוקד המועצה. אין לפנות לציידים באופן פרטי ולדווח להם. היו תופעות כאלו בעבר וזה לא תקין. אני אחראי על כל הנושא ולכן אמור להיות מיודע קודם כל. הדבר תקף לתושבים ולחקלאים אשר בישובים/קיבוצים/ כפרים השונים. 

 

תודה על שיתוף הפעולה!

 

בברכה,

שחר שטוי - פקח נזקי חקלאות משגב